polonez    Polonez to narodowy taniec Polaków. Kształtował się przez wieki. Podkreślał szczególnie „układ słowiańskiej społeczności”, gromadę prowadzoną przez przewodnika. Tańczony na początku przez mężczyzn, mógł obrazować tryumfalny powrót ze zwycięskiej bitwy lub też uroczysty pochód sędziwych radnych. Kobiety początkowo uzupełniały tańce mężczyzn, tworząc osobną grupę, a później tańczyły już razem z nimi. Zbiegiem czasu polonez ludowy nazywany „wielki”, „ pieszy”, „polski” , przeobraził się w taniec towarzyski i przybrał charakter reprezentacyjnego pochodu uczestników balów. Źródła historyczne podają, że polonez zdobył na całym świecie niesłychaną popularność i był tańczony na wszystkich dworach.

    Polonez jest tańcem zespołowym. By miał odpowiedni przebieg musi być prowadzony przez wodzireja, który tworzy uroczysty pochód, w którym godność narodowa i duma Polaków są szczególnie przez tańczących podkreślane. Takt 3. Tempo 25-30 taktów na minutę.
 


Rock and roll    Salsa    Mambo    Tango Argentino    Polka   Polonez

    Tango argentyńskie i tango nowoczesne (europejskie) to dwa różne tańce. Tango powstawało na przedmieściach, w biednych dzielnicach jako muzyka miejskiej biedoty. W swych początkach tango było zwierciadłem społeczności zamieszkujących przedmieścia Argentyny tyglem, w którym wymieszały się pasja, odwaga i wszechogarniająca zmysłowość. Mówiło się, że Argentyńczycy oddychają w rytmie tanga, i to stwierdzenie najlepiej oddaje rolę, jaką tango odgrywało i wciąż odgrywa w kulturze tego kraju. Tango jest grą symbolizującą wzajemne relacje między mężczyzną a jego kobietą. Wpływ na ewolucję tanga i jego ugładzenie miały wydarzenia społeczno-polityczne. Rozpowszechniło się ono wśród klas wyższych wraz z przyznaniem prawa głosu wszystkim obywatelom co poprawiło pozycję społeczną kobiet i doprowadziło do zmniejszenia różnic klasowych. I tak rozpoczęła się zadziwiająca kariera tańca, który z ulicy trafił na salony. tango1

„Tango to miłość, temperament, to zwierciadło, w którym można czytać. Więcej uczucia, więcej namiętności . Zaczyna się od 8 podstawowych kroków, ale nie starajcie się ich nauczyć na pamięć. Spróbujcie je zrozumieć. To wam pomoże poczuć wolność poruszania się. Niech muzyka was prowadzi. Wsłuchajcie się w głos waszego ciała, poczujcie ruch kości i otwórzcie umysły. Ten taniec macie w sobie”

-nauczyciel tańca mistrz Juan Torres
 


Rock and roll    Salsa    Mambo    Polka   Polonez

    Salsa jest niezwykłym tańcem opartym na równie niezwykłej muzyce. Muzyka ta dojrzewała przez pokolenia żyjących na Karaibach czarnoskórych ludzi.

    Dzięki synergii najlepszych elementów wielu kultur, afrykańskich instrumentów, hiszpańskiego języka, jazzu, powstał rytm, który przemawia z równą siłą do wszystkich ludzi niezależnie od ich pochodzenia.    

salsa   Właśnie ten rytm sprawia, że we wszystkich niemal zakątkach świata, od Kuby, przez Stany Zjednoczone, kraje Afryki i Europy, aż po Japonię, ludzie chcą tańczyć SALSĘ!!!

 

"No me pongan más nada - que va?! Que yo lo que quiero es Salsa!"

José Alberto 'El Canario'

 


Rock and roll    Mambo    Tango Argentino    Polka   Polonez

rockandroll    Rock and roll to jedno z największych szaleństw świata tanecznego. Rock and roll, to przede wszystkim termin odnoszący się do muzyki, powstałej w połowie lat pięćdziesiątych z połączenia pewnych cech bluesa i western country.

   Rock and roll posiada wiele interpretacji tanecznych. To szaleństwo taneczne ogarnęło cały świat, podbijając serca przede wszystkim młodzieży. Taniec ten wymaga dużej sprawności, sprężystości i wprawy. Tancerze muszą być niezwykle zgrani, aby każdy ruch wykonywany w szybkim tempie był płynny i bezpieczny. Rock and roll jest dalszym etapem rozwoju jive`a. W miejsce szybkich kroków (chase) zastosowano kroki wolne półtaktowe. W odróżnieniu od jive`a w rock and rollu stosuje się figury akrobatyczne.
Rock and roll jest tańcem prawie statycznym, tańczonym niemal w tym samym miejscu. Takt 4/4.

Poddaj się świetnej zabawie parowej i naucz się z nami rock and rolla.


polka    Po walcu który kształtował się przez wieki na arenę taneczna wpadła na podobieństwo burzy prosta, chłopska , nagle urodzona polka. Miała prosty rytm i nieskomplikowane kroki. Można przyjąć, że w świetle najnowszych badań polka jest tańcem czeskim, że urodziła się w Czechach i że jej nazwa pochodzi od słowa Polka, a nie od czeskiego pulka (połowa). Ogromny wpływ na ten taniec miał polski Krakowiak, który jest dużo starszym tańcem. Istnieją różne odmiany polki: szkocka, węgierska, szwedzka.

    Polka czeska jest tańcem szybkim, wesołym i skocznym. Ze względów praktycznych i dydaktycznych znalazła się w programie tańca towarzyskiego. Takt 2/4 . Tempo 54-63 taktów na minutę.


Rock and roll    Salsa    Mambo    Tango Argentino    Polonez

mambo

    Kombinacja afro kubańskiej muzyki i amerykańskiego jazzu dały podniecający rytm zwany mambo. Mambo to kubański taniec w takcie 2/4, w tempie żywym.  Powstał w latach trzydziestych z rozbudowania nontuno - fonetycznej, 4-taktowej frazy rumby, powtarzanej chóralnie i riffów jazzowych.

  
    Mambo, wylansowane przez P. Prado, zdobyło w latach czterdziestych popularność, która trwała przez lata pięćdziesiąte. Później, w salach tanecznych miejsce Mambo zajęła jego spokojniejsza wersja - cha-cha-cha. Obecnie Mambo znowu zyskuje sobie zwolenników dzięki takim filmom, jak Dirty Dancing czy Dirty Dancing 2 (Havana Nights).
 


Rock and roll    Salsa    Tango Argentino    Polka   Polonez


Newsletter

Imię:
Adres email:

Partnerzy

Karty rabatowe

Karta_MultiSport_Plus_mala

oksystem

Youtube Widget Slider